Dystrybucja energii elektrycznej w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła

Mirosław Dybczyk  |  elektro.info 9/2019  |  16.09.2019
Wzajemne powiązanie UZS z innymi elementami składowymi systemu kontroli rozprzestrzeniania dymu zgodnie z wymaganiami normy [1]
Wzajemne powiązanie UZS z innymi elementami składowymi systemu kontroli rozprzestrzeniania dymu zgodnie z wymaganiami normy [1]
Rys. M. Dybczyk

W trakcie konsultacji prowadzonych z projektantami oraz wykonawcami systemów wentylacji pożarowej pojawiają się wątpliwości oraz pytania dotyczące interpretacji zapisów normy PN-EN 12101-10:2007 Systemy kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła. Część 10: Zasilanie [1]. Zalecane przez tę normę układy zasilania nie spełniają wymogów reguły niezawodnościowej n+1. W artykule zostanie wyjaśniony problem oraz metodyka jego rozwiązania spełniająca regułę n+1, która w odniesieniu do zasilania urządzeń przeciwpożarowych jest wymogiem obligatoryjnym.

Zgodnie z wymaganiami normy [1] należy przyjąć dwie klasy wymagań w zakresie zasilania urządzeń przeciwpożarowych:

 • klasa „A”: wymagane jest zasilanie ze źródła podstawowego oraz źródła rezerwowego, co oznacza, że od zasilanych urządzeń wymaga się zwiększonej pewności zasilania (np. wentylacja pożarowa, dźwiękowy system ostrzegawczy). Znajdują zastosowanie w układach zasilania odbiorników, które wymagają zasilania do przejścia w stan pracy pożarowej,
 • klasa „B”: wymagane jest zasilanie tylko ze źródła podstawowego, co oznacza, że z chwilą wykrycia pożaru przez SSP lub wyłączenia dopływu energii przez przeciwpożarowy wyłącznik prądu, urządzenie automatycznie przechodzi w stan pracy pożarowej (np. zwalniaki elektromagnetyczne bram lub kurtyn przeciwpożarowych). Zatem są to odbiorniki, które do przejścia w stan pracy pożarowej nie wymagają zasilania.

W normie tej ponadto zdefiniowano dwie klasy zasilaczy:

 • A ELV: to zasilacz bardzo niskiego napięcia do 75 V dc lub 50 V AC. W tym zakresie napięć w systemach wentylacji pożarowej używane są najczęściej zasilacze 24 V DC. Spełniają one funkcję łącznika pomiędzy źródłem zasilania 230 VAC a zasilanym odbiornikiem wymagającym napięcia zasilania 24 VDC. W przypadku zaniku napięcia w torze 230 VAC zasilacz automatycznie przełącza się do źródła rezerwowego, którym są jego wewnętrzne akumulatory. Są to tzw. zasilacze buforowane 24 V DC,
 • A LV: to zasilacz niskiego napięcia do 1500 V AC lub 1000 V AC. W tym zakresie napięć w systemach wentylacji pożarowej używane są zasilacze 230 V/400 V AC. Spełniają one funkcję łącznika pomiędzy źródłem zasilania podstawowego a odbiornikiem (230/400 V AC). Po zaniku napięcia w źródle zasilania podstawowego przełączają zasilanie automatycznie na źródło zasilania rezerwowego, którym jest zespół prądotwórczy lub sieci elektroenergetyczne. Są to układy samoczynnego załączenia rezerwy (SZR).

Czytaj też: Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru >>

Pod pojęciem zasilacz należy rozumieć źródło zasilania lub magazyn energii. Może nim być układ automatyki gwarantujący przełączenie zasilania pomiędzy dwoma niezależnymi źródłami zasilania. Zatem zasilacz powinien posiadać zabudowane źródło lub magazyn energii lub posiadać możliwość przełączenia na drugie niezależne źródło zasilania.

Wynika z tego jednoznaczny wymóg gwarantujący możliwość przełączenia pomiędzy podstawowym i rezerwowym źródłem energii elektrycznej. Wymagania w zakresie źródeł zasilających urządzenia przeciwpożarowe zostały określone w normie PN-HD 60364-5-56:2013 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Część 5-56: Instalacje bezpieczeństwa [2]. Zgodnie z wymaganiami tej normy podstawowym źródłem zasilania jest sieć elektroenergetyczna lub inne źródło zasilania np. zespół prądotwórczy. Natomiast w przypadku zwiększonej pewności zasilania jako źródło rezerwowe należy przyjmować [2]:

 • akumulatory lub baterie akumulatorów, niezależnie od linii elektroenergetycznej oraz źródeł zasilania awaryjnego,
 • zespoły prądotwórcze, niezależnie od linii elektroenergetycznej zasilania podstawowego,
 • oddzielną linię elektroenergetyczną posiadającą część wspólną od napięcia 110 kV, czyli linię SN wyprowadzoną z osobnej sekcji GPZ niż linia zasilania podstawowego.

Literatura

 1. PN-EN 12101-10:2007 Systemy kontroli odprowadzania dymu i ciepła. Część 10. Zasilacze.
 2. PN-HD 60364-5-56:2010 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Część 5-56: Instalacje bezpieczeństwa.
 3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity: DzU z 2019 roku, poz. 1065).
 4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 roku poz. 1966 z późniejszymi zmianami).
 5. J. Wiatr, Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych, a zasilanie w czasie pożaru, „elektro.info” nr 7–8/2019.
 6. Katalogi wyrobów firmy Cerbex.

streszczenie

W artykule zostanie wyjaśniony problem oraz metodyka jego rozwiązania spełniająca regułę n+1, która w odniesieniu do zasilania urządzeń przeciwpożarowych jest wymogiem obligatoryjnym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[dystrybucja energii elektrycznej, ochrona ppoż., ochrona przeciwpożarowa, system wentylacji pożarowej, energia elektryczna, normy PN-EN, zasilanie urządzeń przeciwpożarowych, zespół prądotwórczy]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu (730 dni) - 185,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu (365 dni) - 105,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: półroczna prenumerata papierowa (5 numerów) + półroczny dostęp do wszystkich treści portalu (183 dni) - 75,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 79,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata edukacyjna - roczna elektro.info - 75,00 zł
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 138,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu elektro.info.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2019

Komentarze

(0)
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl