Rozwiązania stosowane w oświetleniu wnętrz obiektów publicznych i komercyjnych

mgr inż. Janusz Strzyżewski
Rozwiązania stosowane w oświetleniu wnętrz obiektów publicznych i komercyjnych
Rozwiązania stosowane w oświetleniu wnętrz obiektów publicznych i komercyjnych
Fot. pixabay.com

Nakładem Wydawnictwa Wiedza i Praktyka w 2019 roku został wydany poradnik poświęcony oświetleniu pt. „Rozwiązania stosowane w oświetleniu wnętrz obiektów publicznych i komercyjnych”, autorstwa mgr. inż. Janusza Strzyżewskiego, specjalisty z zakresu oświetlenia elektrycznego.

Zostały w nim opisane cechy charakteryzujące poszczególne źródła światła, klasyfikacja opraw oświetleniowych oraz praktyczne wskazówki dotyczące projektowania oświetlenia elektrycznego w różnych obiektach budowlanych użyteczności publicznej, oraz w budynkach komercyjnych. Opis źródeł światła oraz opraw oświetleniowych przyjęty w prezentowanej książce ma charakter praktyczny, przez co książka jest publikacją popularnonaukową skierowaną do szerokiego grona czytelników. Została ona podzielona na rozdziały tematyczne poświęcone różnym obiektom budowlanym.

Dowiedz się więcej >>

Na początku autor wyjaśnił podstawowe określenia dotyczące oświetlenia elektrycznego oraz przedstawił normy dotyczące oświetlenia elektrycznego wnętrz. Zostały również opisane podstawowe wymagania stawiane oświetleniu awaryjnemu, które zgodnie z obowiązującymi przepisami techniczno-prawnymi wymagane jest w szeregu obiektów budowlanych. Po omówieniu źródeł światła oraz opraw oświetleniowych autor opisał wymagania stawiane oświetleniu części wspólnych budynków mieszkalnych. Następnie zostały opisane wymagania stawiane oświetleniu w obiektach szkolnych oraz pomieszczeniach biurowych. Przy omawianiu wymagań stawianych oświetleniu w tych obiektach, autor zwrócił szczególną uwagę na oświetlenie awaryjnie i ewakuacyjne, które jest w wielu wypadkach projektowane niezgodnie z wymaganiami lub bagatelizowane, mimo że spełnia bardzo istotną funkcję w zakresie bezpiecznej eksploatacji budynków. Następnie zostały opisane wymagania stawiane oświetleniu hoteli, gdzie w praktyce często ze względów oszczędnościowych nie są spełnione wymagania właściwego poziomu natężenia oświetlenia.

Została tu zwrócona uwaga na wymagany czas pracy oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, znacznie dłuższy niż wymagają przepisy techniczno-prawne w innych obiektach budowlanych. Podobny problem występuje w akademikach, gdzie oświetlenie awaryjne właściwie zaprojektowane i eksploatowane zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. W dalszej części książki zostały opisane wymagania stawiane oświetleniu w obiektach gastronomicznych oraz obiektach handlowych. W obiektach handlowych duże znaczenie ma ekspozycja oferowanego towaru. W celu wyjaśnienia tego problemu autor zwrócił szczególną uwagę na wybór rodzaju światła stosowanego do oświetlania określonych towarów.

Zobacz także: Rozwiązania stosowane w oświetleniu wnętrz obiektów publicznych i komercyjnych

Następnie zostały opisane wymagania stawiane oświetleniu obiektów kultury oraz obiektów sakralnych, które stanowią oprócz miejsca kultu religijnego bardzo ważne ośrodki kultury oraz architektury. Ten stan rzeczy powoduje, że muszą one podlegać szczególnym wymaganiom w zakresie oświetlenia. Również wymagające w tym zakresie są obiekty służby zdrowia, które często wymagają niestandardowego podejścia ze względu na specyfikę oraz zwiększone wymagania bezpieczeństwa. W książce zostały opisane wymagania dotyczące oświetlenia obiektów sportowych, pomijane w innych publikacjach. Cennym uzupełnieniem prezentowanej książki jest opis możliwości wykorzystania światła dziennego przy wykorzystaniu oświetlenia elektrycznego do uzyskiwania zamierzonego efektu. Książka ma charakter poradnika i jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. Niewątpliwie przydatna będzie inwestorom przy podejmowaniu decyzji, pozwalając na umiejętne precyzowanie wymagań stawianych projektowanemu oświetleniu.

Książka jest do kupienia w Księgarni Technicznej w cenie 99 zł.

[księgarnia techniczna, oświetlenie, oświetlenie wnętrz, oświetlenie obiektów publicznych, oświetlenie elektryczne]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2019

Komentarze

(0)
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl